DZOFILM Tango 65-280mm T2.9-4 for PL and EF Mount (S35) metric (w/o servo) (DZO-T6528029M)
Pagal išankstinį užsakymą, pristatymo terminas nežinomas
DZOFILM
SKU: 13900
Būklė: Naujas produktas
Lens mountArri PL/Canon EF
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignPrime Lenses
Lens focus length, mm65-280
Focus TypeManual Focus
Image StabilizationNo
Lens typeCINEMA
Maximum ApertureT2.9
DZOFILM Tango 65-280mm T2.9-4 for PL&EF Mount (S35) metric (w/o servo) (DZO-T6528029M)
  • 65-280mm
  • Interchangeable PL and EF mount
  • Zoom factor: 4.3x
Versatile Coverage, Unlimited Perspective
The Tango series offers an impressive range of focal lengths, from wide-angle to telephoto, allowing filmmakers to capture everything from sweeping landscapes to intimate close-ups with stunning details. With focal lengths spanning from 18mm to 280mm, the Tango lineup provides filmmakers with versatility and endless creative possibilities. The 65-280mm lens has a consistent T2.9 aperture throughout its 5x zoom range.
Aesthetic Bokeh, Captivating Visual
Cinematic Immersion with Artistic Colors
Seamless Integration with MOVCAM Servo Unit (Optional)
Fluorescent Markings for Practical Operation
 Technical Specifications
Name
Tango
Color
Black
Focal Length
65-280mm
Mount
PL/EF
Aperture
T2.9-4-T22
Image Circle
31.5mm (S35)
Construction of optics
21 elements 17 Groups
Flange Distance
52mm(PL) / 44mm(EF)
Close Focus
1,1m/3ft7in
Zoom Ratio
4.31x
Iris Control
Manual (rotation angle 73.6°)
Focus Control
Manual (rotation angle 270°)
Zoom Control
Manual (rotation angle 100°)
Front Diameter
114mm/4.48in
Length
267.1mm/10,5‘‘ PL mount
274.4mm/10.8‘‘ EF mount