Canon CN-R135MM T2.2 L F (6404C006)
Pagal išankstinį užsakymą, pristatymo terminas nežinomas
Canon
SKU: 26766
Būklė: Naujas produktas
Lens mountCanon RF
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignPrime Lenses
Lens focus length, mm135
Focus TypeManual Focus
Image StabilizationNo
Lens typeCINEMA
Maximum ApertureT2.2
• Cine lenses with RF bayonet for professional productions
• Uncompromising full-frame creativity
• Exceptional image quality
• Mechanical precision in a compact design
• Optimized ergonomics and even better handling
Technical Specifications
Image Circle
Φ43.3 mm
Mount
RF Mount
Focal Length
CN-R 135mm T2.2 L F
Maximum Diameter Ratio (T-Number)
T 2.2 (CN-R 135mm T2.2 L F X)
Number of Iris Blades
11 blades
Angle View
Aspect ratio 1.5:1 // Screen dimensions 36.0 × 24.0mm // 15.2° x 10.2°
Aspect ratio 1.78:1 // Screen dimensions 24.6 × 13.8mm // 10.4° x 5.9°
Minimum Shooting Distance
1 m / 3’4 (CN-R 135mm T2.2 L F X)
Shooting Range at Closest Approach
Aspect ratio 1.5:1 // Screen dimensions 36.0 × 24.0mm // 21.1 x 14.1 cm
Aspect ratio 1.78:1 // Screen dimensions 24.6 × 13.8mm // 14.4 x 8.1 cm
Front Lens Diameter (mm)
Φ114 mm
Outer Dimensions (W x D x H)
118.4 x 118.4 x 139.6 mm